Flowers in the Dark - Drama Queen

Pokračujem v rubrike venovanej recenziám východoslovenských rockových skupín. Dnes sme sa pozreli / popočúvali na skupinu Flowers in the Dark a ich EP prvotinu s názvom Drama Queen. So skupinou máme dobré vzťahy , ktoré vyústili do spolupráce na projektoch Čakan fest, Presents či spolupráci pri propagačnom turné a krste spomínaného EP Drama Queen, a teda môj názor bude mierne subjektívny, za čo sa vopred ospravedlňujem.

Stručne o kapele

Skupina Flowers in the Dark (alebo ich staršia skratka FinD) pochádza z Košíc a jej súčasnými členmi sú : Arthur (Spev), Pedro (Gitara), Seki (Basgitara) a Filip (bicie). Na svojom FB profile uvádzajú žánrové škatuľkovanie do Alternative-metal, čo síce môže byť hocičo, ale o škatuľkovanie do žánrov predsa už dávno nejde. V popise ešte dodávajú, že ich hudba bola inšpirovaná britskou nezávislou rockovou hudbou, funky, hard and heavy či inými experimentálnymi žánrami. To už je mierne presnejšie, pokiaľ si človek dá záležať na žánri, ktorý ho zaujíma a chce si ho vypočuť. Na koniec len dodám, že EP Drama Queen je progresívnejšie a rytmicky zložitejšie ako staršia tvorba a má v sebe aj prvky metalu.

Album

Album má názov Drama Queen, čo znamená (pre menej jazykovo zdatných) niečo ako „Hysterka“ a rovnako sa volá aj titulná skladba. Ide o ich prvotinu vo forme kratšieho EP albumu, avšak toto nie je prvé nahrávanie skupiny v štúdiu, čo je na EP-čku dosť počuť. Samotný repertoár sa skladá z 3 novších skladieb a 2 starších doposiaľ nevydaných

Obal

Obal pozostáva z modrého pozadia, na ktorom je karta Q –ueen, čo bude pravdepodobne analógia na samotný názov (na to človek nemusí byť Sherlock). Kráľovná je dole hlavou čiernobiela a jej výzor pôsobí ako po Zombie apokalypse. Zaujímavé, ale na hlbší význam samotného prebalu by sme sa mali asi spýtať kapely.

Zvuk

Zvukovo je to naozaj výborné, pekný vyvážený zvuk s detailom na rytmickú stránku, čo len vylepšuje dynamiku jednotlivých skladieb .EP bolo nahrané zmasterované v štúdiu Klaksón. Milo ma prekvapil zvuk gitár, v štúdiu z nich vypučili fakt naozaj 120% možností daných zosilňovačov. Arthurov spev je vynikajúci, čiastočne oproti minulosti pritvrdil, čo je vec vkusu, ale mne sa to celkom páči. Menšie mínus by som dal práve spevu, chýba mi tam určitá hĺbka alebo doplnenie výraznejšími vokálmi .

Skladby

EP začína skladbou eponymnou skladbou Drama Queen . Po úvodnej vybrnkávače prichádza mohutný nástup kapely a následne prvá sloha. Táto skladba je veľmi dobre rytmicky spracovaná, má svoje pády skoky, zrýchlenia spomalenia tak, aby poslucháča neustále držala v pozornosti a následne pokračuje v rockovo-vypaľovacom refréne. Samotný text dopĺňa atmosféru pesničky a je vkuse spracovaný formou Lyrics Videa, ktoré si môžete pozrieť na kanáli Youtube. Namiesto pomerne klasického ukončenia skladby po refréne tu nastupuje gradujúce Outro, avšak práve na samotnom konci pesničky by som čakal možno viac energie, vrstvených gitár alebo aspoň jeho dĺžky.

V dobre zabehnutom EP pokračuje skladba Pandora Box, má trochu tvrdší a technickejší základ, na čo síce nie som u FinD-u zvyknutý ale rozhodne to nie je na zahodenie. Nasleduje dvojica skladieb zo staršej tvorby. Milo prekvapí Shoot me with a Kiss, na ktorú som zvyknutý v live koncertnej podobe . V štúdiovej forme je oveľa kompaktnejšia a nejako zvukovo plnejšia . Ťažko sa to vysvetľuje, treba si to vypočuť a porovnať ak ste Flowers už videli naživo. Pravdepodobne to bude spôsobené navrstveným nahrávaním gitár. Veľmi dobré ! Druhou z dvojice je Age of Vampires, oproti ostatným skladbám pomalšia a smutná skladba. Musím byť trochu kritickejší a osobne by som ju na toto EP nedal . Nejde tak ani o skladbu ale podľa mňa sa ku celému setlistu nehodí. Cítiť z nej, že bola zložená v inom období (možno pod iným vplyvom ?) a EP by malo byť práve zachytením atmosféry kapely v určitom období ich hrania a tvorenia . Tak aspoň ja vnímam tvorbu prvých EP nahrávok kapiel. 

Poslednou skladbou je Who´s gonna f*ck me tonight, ktorá je pre môj primitívny vkus absolútnym vrcholom EP. Vtipný názov, mierne ironicko-smutná atmosféra , klasická kompozícia rockovej pesničky a rytmický refrén s jednoduchým textom.

Záver

Skupina Flowers in the Dark rozhodne zabodovala so svojím albumovým debutom, osobne si myslím , že hociktorá zo skladieb tohto EP by sa mohla prehrávať na rockových či dokonca mainstreamových rádiách. Album si môžete samozrejme zakúpiť rovnako ako aj tričko s logom albumu. Nakoniec by som chcel chlapcom z FinD-u zaželať veľa dobrých koncertov, nových skladieb ako aj úspechov v hudobnom priemysle ! 

 
 
Ľuboš 
2.2.2016