INSIGHT - Rozhovor

Na naše klasické otázky nám tentoraz odpovedal frontnam skupiny Insight – Jake Stark. Dozvieš sa kto a čo je "Insight", čo plánujú, kde ich nabližšie uvidíš atď. 

1. Kto každý je členom kapely, na aký nástroj hrá a aký štýl hudby kapela hrá (+ vzory)

Kapela má aktuálne troch členov: Jake (spev, gitara), Kovči (bicie) a Viktor (gitara). Ako v podstate ešte len začínajúca kapela sa žánrovo skôr hľadáme, ale väčšinou sa pohybujeme v mantineloch rockovej hudby (nie hard rockovej), blízko máme k hudbe U2 či OneRepublic, veľkou inšpiráciou sú potom pre nás Kings Of Leon a Imagine Dragons. Sú to teda často žánrové crossovery, ale pohybujeme sa niekde tu.

2. Kde sa to všetko začalo ?

Pre mňa to začalo keď som si od rodičov vydupal gitaru a začal sa na ňu sám učiť. Dva roky na to som náhodou stretol Kovčiho a začali sme sa stretávať s cieľom založiť kapelu. Viac ako rok sme fungovali len dvaja, ale boli to dobré časy, rád na ne spomínam, lebo sme boli decká, ktoré nič netrápilo, dokonca ani to, že nie sú dobrí muzikanti :D

3. Priraď každému členovi kapely jednu vlastnosť, ktorá ho charakterizuje ?

Kovči je ten nezodpovedný, Viktor flegmatický a ja som vysoko funkčný asociál :D

4. Prečo práve taký názov kapely ?  

V tom čase nás nič lepšie nenapadlo a chceli sme nahradiť pôvodný názov. Rád si to odôvodňujem tým, že chceme ľuďom priniesť pohľad do niečoho úplne nového, ako hudobne tak aj významovo, uvidíme teda nakoľko sa nám to podarí.

5. Kde skúšate ?

V Kuchyni. Doslova. Je to malá dedinka asi 50km od Bratislavy. Zakotvili sme tam z jednoduchého dôvodu - boli nám ponúknuté priestory na skúšanie, ktoré sme v tej dobe hľadali po zrušení starej skúšobne. A náš bubeník tam býva, my ostatní dochádzame, nie je to príliš ďaleko.

6. Aká bola prvá skladba na vašej prvej skúške ?

To bolo naozaj dávno, neviem či sme vtedy boli tak úplne schopní zahrať nejakú skladbu. Ale vsadil by som na Let It Be od Beatles alebo možno 21 Guns od Green Day, tieto songy sme v tom čase hrávali medzi prvými, vtedy sme ešte na vlastnú tvorbu ani nepomysleli.

7. Máte v skúšobni niečo nezvyčajné ?

Starý stroj na posilňovanie, odrazový mostík a kozu na preskakovanie. Naša skúšobňa je situovaná v bývalej posilke, preto tam nájdete aj podobné veci. Tiež nie sme príliš poriadkumilovní, takže je bežnou praxou nájsť u nás dva týždne staré obaly od tvarohu alebo prázdne fľašky od piva. Nástroje si chránime, ale kto by to vyhadzoval, stačí položiť na okno :D

8. Najlepší fanúšik/ skupina fanúšikov ?

To sú určite moje dve spolužiačky, Lucka a Miška. Taká podpora naživo, to sa len tak nevidí.

9. Ako prebieha proces tvorby ?

Je to vlastne rutina. Len si doma sadnem s gitarou a vymýšľam nové melódie. V momente ako sa mi nejaká zapáči si ju nahrám, odložím a pokračujem ďalej. Potom sa k tým najlepším vrátim a ak sa mi stále páčia, začnem na nich pracovať. Takáto skladba sa potom dostane do skúšobne, kde na ňu spravíme bicie a ďalej pracujeme na tom aby sme z nej dostali čo najviac. Je to naozaj rutina, avšak nikdy ma neomrzí, pretože každý nový song je jedinečný (alebo sa tak aspoň tvári):D

10. Slovenčina / Angličtina ? Prečo ?

Angličtina. V tom som mal vždy jasno. Sám neviem prečo, jednoducho ten jazyk milujem a oveľa príjemnejšie sa mi pracuje po anglicky ako po slovensky, čo sa textov týka.

11. Najlepší koncert (zatiaľ) ?

To je vždy ten posledný, pretože ten mal najmenej chýb. Je fajn, že človek cíti ako sa neustále zlepšuje, zároveň je ale pred nami ešte riadny kus cesty.

12. Čo plánujete, aká je vízia kapely do budúcnosti ?

Plánujeme čo najviac koncertovať, vyhrať sa a dostať do povedomia ľudí, po maturách chceme nahrať ďalší song a tento rok máme v pláne vydať EP-čko. Všetko je to len o tom aby sa človek dostal do pozornosti a vtedy je už jednoduchšie financovať ďalšie kroky, pretože je to naozaj tak, že ak nie sú prachy nie je muzika. A nefunguje to ako kedysi, keď kapela jednoducho dostala peniaze od vydavateľstva aby nahrala album. Budeme musieť makať aby sme uspokojili naše vysoké ambície, pretože cieľom pre nás nie je len domáci ale najmä zahraničný trh. S albumom sa nikam neponáhľame, kľudne pred ním vydám aj tri EP-čká, kapela potrebuje byť v povedomí ľudí a vydávať album ak o vás takmer nikto nevie a nemáte za sebou žiadne vydavateľstvo je hlúposť.

13. Čo si myslíš o súčasne „rockovej“ scéna na Slovensku?

Je jasné, že neporovnateľne zaostáva za svetovou scénou, ale to u nás platilo vždy a nie len v rocku. Máme veľa dobrých rockových kapiel a interpretov, rovnako ako aj v iných žánroch, bohužiaľ nedosahujú svetové kvality a chýba im originalita a autenticita. Príliš často je cítiť vplyv zahraničných interpretov, občas sú tieto vplyvy pretavené až vo vykrádanie a to je škoda, lebo máme talentovaných hudobníkov. Taktiež už nežijeme v zlatom veku rocku, kedy sme mali napríklad Team. Dnes sa všetci orientujú skôr na extrémne žánrové odnože a rocková hudba samotná u nás takmer zmizla.

14. Má začínajúca kapela šancu preraziť, bez toho aby stratila tvár ?

Určite áno, ak by som tomu neveril, dávno skončím. Možno to takej kapele potrvá dlhšie, ale ak je naozaj dobrá podariť sa to môže, žiarivým príkladom sú Kings Of Leon, ktorí odmietli niekoľko šancí sa propagovať ako začínajúca kapela, len aby neboli spájaný s marketingom a nestratili rešpekt a dnes platia za jednu z najuznávanejších rockových kapiel vôbec.

15. Kde vás najbližšie uvidíme ?  

V marci v Košiciach na Unicornfeste.

5. zákerných otázok 

1. Na koho počas koncertu najviac letia ženy ?

Jasné, že na mňa. Pokiaľ si chalani neprivedú hromadu kamošiek, samozrejme.

2. Kto chodí vždy neskoro ?

Nikto z nás nie je práve dochvíľny, ale najčastejšie chodí neskoro Kovči, to je jasné.

3. Kto je najväčší pedant ? 

To bude asi Viktor, aj keď u nás naozaj ťažko povedať.

4. Najväčší trapas počas vystúpenia ?

Na to sa pamätám veľmi dobre, hrali sme prvý song a ja som si zabudol zapnúť poťáky, takže som vlastne vôbec nehral, resp. som hral a gitara nevydávala žiadny zvuk :D Aby toho nebolo málo, podobná situácia sa zopakovala keď sa Vikymu podarilo vytrhnúť si kábel z komba a v pohode pokračovať v hraní bez zvuku :D

5. Komu najviac smrdia nohy ? :D

Kovčimu, samozrejme. My ostatní sme priam vzorom čistoty a vône, najmä po spotenom koncerte :D

Vypočujte si tvorbu skupiny Insight a to pieseň Staring At The Stars: 

www.youtube.com/watch?v=G321tO339FM

Podpor a sleduj : 

insightmusicsk.wix.com/insight

www.facebook.com/insight91

soundcloud.com/insightsk

 

EAST ROCK UNITY - 7.3.2015

www.facebook.com/EastRockUnity