WASTAGE - Rozhovor

 

Rozhovor s gitaristom Trash Core-ovej kapely Wastage, Jozefom Darašom, ktorý nám odpovedal na otázky.

 

 1. Kto každý je členom kapely, na aký nástroj hrá a aký štýl hudby kapela hrá (+vzory)?

Každý, kto ním chce byť, ale spomeniem tých hlavných, Roman, Ferry a ja škrtíme struny, dokopy nejakých 20, Miro do toho mláti, Bo na nás kričí. Občas si brnkáme vzájomne na nervy, ale väčšinou sa zabávame pri nejakom tom pivku a slaďákoch z tvrdého jadra a obitého kovu. Veľký vplyv na nás má Pavol Hammer a Pabera, Alibaba a 40 dvojníkov, Pet ručí na svoje sny, Šejk Spír, Tom a Kerry – tí dvaja asi najviac,  trošku Mišo z Gahu, v neposlednom rade určite aj Lady Goose, Troy  and  Muse a musím povedať, že bez Meters a Ziggyho Modelista, Shortyho, Bo Diddleya či Dr.Johna by sme sa hrajkali najskôr niekde na piesočku.

 1. Kde sa to všetko začalo?

Asi by som povedal, že pri Veľkom tresku

 1. Priraď každému členovi kapely jednu vlastnosť, ktorá ho charakterizuje?

No všetci sme „igelitentní“ a „ambiózni“, Fery navyše zažratý blázon, ktorý robí všetko naopak, ale napriek tomu mu to vychádza, lebo sa zakusol šťastiu do zadku ...

 1. Prečo práve taký názov kapely?

Otázka asi nie na mňa, ale keď tak rozmýšľam, čo iného mohlo vzniknúť z písmen W, A, S, T, A, G, E? Ani AssAge nebolo zlé, ale to už nemalo také antiglobalizačné pozadie a išlo skôr do latino-jazzu ...

 1. Kde skúšate?

Väčšinou v skúšobni, sa mi zdá, že tam to ide najlepšie.

 1. Aká bola prvá skladba na vašej prvej skúške?

Nenormálne dlhá ...

 1. Máte v skúšobni niečo nezvyčajné?

Príšernú zimu a sakramentsky horúco ... ale to asi každá taká skúšobňa ...

 1. Najlepší fanúšik /skupina fanúšikov?

Jednoznačne naše deti, manželky a priateľky a aby som nezabudol na Janyho a Paliho ... :), ale všetci sú zlatí a hlavne najlepší :)

 1. Ako prebieha proces tvorby?

Bez obetí to nejde ... a pritom sa niekedy aj bavíme ...

 1. Slovenčina /Angličtina, prečo?

Po slovensky poriadne nevieme, ale naša angličtina sa páči západu a aj Amerike, takže výber v podstate nebol ani tak na nás .

 1. Najlepší  koncert (zatiaľ)?

Vo Wackene, hmm ... ale ten ešte len ... možno ... bude :) , aj keď nie, svet sa nezrúti, avšak musím so všetkou vážnosťou povedať, že  každý jeden, čo bol a čo sa chystá (a bude toho požehnane). My sa hlavne chceme zabávať, a zatiaľ na každom jednom bolo úžasne, hlavne vďaka ľuďom ...

 1. Čo plánujete, aká je vízia kapely do budúcnosti?

Baviť sa, baviť sa, baviť sa a ešte aj zabávať všetkých, čo o to stoja a tých čo nestoja, presvedčíme :), ešteže sú modré tabletky :)

 1. Čo si myslíš o súčasnej „rockovej“ scéne na Slovensku?

Aj tu platí staré dobré:“ Každý má to, čo si zaslúži“, my sme si zaslúžili tie úvodzovky z tvojej otázky ...

 1. Má začinajúca kapela šancu preraziť, bez toho aby stratila tvár?

Ťažká filozofická otázka  ... je to proste šoubiznis ... prerazí ten, kto zaujme čo najširšie masy, akokoľvek a v prvom rade toho najvyššieho. O strate tváre by som už asi nehovoril, vždy sa totiž nájde niekto, kto ťa bude kritizovať a s veľkou radosťou, už len za to, že si si vymenil gitaru, ja však hovorím – Srdce neoklameš, a akýkoľvek fanúšik to vycíti, preto je len málo stálic na výslní dlhší čas, srdce zostane, vypočítavosť upadne prachom... a nemusí byť všetko len o peniazoch ...

 1. Kde vás najbližšie uvidíme?

Jojoj, ako som už spomínal, vďaka Ferrymu bude toho dosť, najbližšie však 49°3´N; 20°17´E u nás v Čabovciach :), v preklade v Rock Fabric Poprad 21.2 spolu s ďalšími výbornými kapelkami, samozrejme všetci  ste pozvaní, len neviem, či nezostáva už len pár voľných lístkov.

       

5 zákerných otázok

 1. Na koho počas koncertu najviac letia ženy?

Ženy neletia, ale omdlievajú od úžasu, občas hádžu po nás spodné prádlo, hmm.. asi sa im to nepáči :( , myslím že toho, čo robí to ticho medzi skladbami, majú najradšej :)

 1. Kto chodí vždy neskoro?

Skôr by som sa opýtal, že čo? Peniaze na účet ... z chlapcov naopak ten, čo by mal byť vždy prvý.

 1. Kto je najväčší pedant?

Takého, našťastie nemáme, ináč by sme sa nedostali ani po koniec prvej skladby :)

 1. Najväčší trapas počas vystúpenia?

Občas sa stane, že nejaký fanúšik, pri tom tranze a skákaní na pódiu (dokonca už aj sami sebe), omylom skočí na nožný prepínač jedného z gitaristov a potom tam z toho lezú také úžasné zvuky, ale berieme to športovo – riešime to trestami, fanúšik obvykle dostane naše tričko, člen kapely musí kúpiť „rundu“  :) , nikoho však nenavádzam, nie je to pravidlo, môže sa stať, že tú „rundu“ bude nakoniec musieť zaplatiť aj fanúšik . :)

 1. Komu najviac smrdia nohy? :D

Každému rovnako, podľa toho sme vyberali členov predsa. Máme v kapele však aj iné zvláštnosti, jeden z nás má kopyto, iný zase paradajky v skleníku, ďalší vlastnú piváreň, je aj taký, čo má ďalšiu záľubu v pílení dreva, ja tiež nie som z tejto galaxie, jednoducho takí „normálni mimozemšťania“  :)

Viac o kapele :  

bandzone.cz/wastage

   www.facebook.com/WastageSK

   wastagesk.bandcamp.com

 

ERU 21.2.2015 

www.facebook.com/EastRockUnity