NA DOSAH - Rozhovor

Dnes nám na naše otázky odpovedal frontman kapely NA DOSAH – Michal Bako. Vznikol veľmi zaujímavý rozhovor, ktorý ti určite spríjemní sobotný podvečer. Na konci článku nájdeš tvorbu kapely, takže – prečítaj, vypočuj a podpor !!! 

1.Kto každý je členom kapely, na aký nástroj hrá a aký štýl hudby kapela hrá (+ vzory)?

Od svojho začiatku fungujeme v zložení Ondrej Zeleňanský (Ondri) – gitara, Michal Urbancsok (Majky) – basa, Miroslav Rupek (Miri) – bicie a ja – spev. Štýlovo hráme moderný melodický rock-metal. Všetci sme si prešli určitými stupňami hudobného vnímania, a tak ako aj ostatní, aj my sme boli ovplyvnení kvantom hudobníkov, či už zo slovenskej alebo zahraničnej scény. Sme hudobní „všežravci“, z každého štýlu sa nám niektoré veci páčia viac, niektoré menej, je to rôznorodé. My však máme vytýčený svoj vlastný smer, ktorým sa snažíme uberať.

2.Kde sa to všetko začalo?

Začalo to niekedy na začiatku roku 2013. Ondri a ja sme túžili založiť kapelu, ktorá by sa venovala hudbe presne podľa našej chuti. Projekt, v ktorom Ondri predtým pôsobil, postupne smeroval ku koncu, a preto začal hľadať nové výzvy. Chcel však hrať štýl, ktorý vždy miloval a ten našiel v našej kapele. Ja som predtým nikdy v žiadnej kapele nepôsobil, ale vždy som veril, že si raz splním sen. Ten sa stal skutočnosťou, keď sme sa dozvedeli o Majkym a Mirim. Oslovili sme ich, a tí súhlasili.

3.Priraď každému členovi kapely jednu vlastnosť, ktorá ho charakterizuje?

Napíšem len pozitívne vlastnosti, inak by som si to zlízol J. Ondri – rozhodnosť, Majky - dobrosrdečnosť , Miri – obetavosť, ja – ? (to musia posúdiť chalani).

4.Prečo práve taký názov kapely? 

Názov našej kapely je vyjadrením niečoho, s čím sa všetci osobne stotožňujeme, vyjadruje myšlienku akéhosi prepojenia všetkého so všetkým. Či už ide o pozitívne alebo negatívne veci, myslíme si, že všetko je neustále na dosah. S trochou snahy môže byť na dosah úspech, víťazstvo, cieľ, a práve naopak, často krát sa zase môžeme veľmi ľahko ocitnúť na hranici neúspechu a okúsiť jeho chuť.

5.Kde skúšate?

Naše „doupě“ sa nachádza v malebnom meste Želiezovce na juhozápade Slovenska. Tu máme od mesta v prenájme nebytové priestory.

6.Aká bola prvá skladba na vašej prvej skúške?

Na toto si spomínam veľmi, ale veľmi dobre. Povedali sme si, že na prvej skúške skúsime niečo svieže, tak sme sa mali všetci pripraviť na Iné Kafe a ich skladbu Ďakujeme vám. Samozrejme, bola to katastrofa, ale aj také sú začiatky.

7.Máte v skúšobni niečo nezvyčajné?

Nezvyčajne v nej máme tento týždeň poriadok : ).

8.Najlepší fanúšik/skupina fanúšikov?

Ceníme si každého jedného človeka, ktorý nám pomáha, drží nám palce a podporuje nás. Láska k hudbe a títo ľudia sú energiou, ktorú ako mladá kapela potrebujeme. Za túto energiu každému z nich veľmi pekne ďakujeme a tiež sme vďační, že ich máme neustále pri sebe.

9.Ako prebieha proces tvorby?

Tvoríme vždy spoločne. S prvotnou myšlienkou prichádza Ondri, potom sa pripájajú bicie a basa. Špekulujeme, skúšame, meníme, zahadzujeme... Až dovtedy, kým nevznikne niečo, čo môžem na záver otextovať ja. Niekedy všetko ide ľahšie, inokedy ťažšie, ale práve to je to, čo nás baví.

10.Slovenčina / Angličtina? Prečo?

Slovenčina. Prečo? Momentálne to tak cítime.

11.Najlepší koncert (zatiaľ)?

Každý koncert má svoje čaro a je niečím výnimočný, ťažko vybrať len jeden. Najkrajšie na koncertoch je to, ako sa vám vracia energia, ktorú do toho počas vystúpenia vkladáte a ľudia vás ňou naspäť dobíjajú.

12.Čo plánujete, aká je vízia kapely do budúcnosti?

Aj naďalej chceme kráčať našim vytýčeným smerom, približovať sa k  spoločnému cieľu a snu. Hudba robí radosť nám a hudbou robíme šťastnými iných. Sme pomerne stále len na začiatku, avšak všetko sa deje presne tak, ako sa má. Za sebou máme dva single, onedlho k nemu pribudne ďalší. Verím, že neskôr k nim pribudne EP, potom album, ďalší a ďalší. K tomu koncerty, ľudia, zážitky a všetko ostatné čo nás má v súvislosti s našou kapelou stretnúť.

13.Čo si myslíš o súčasnej „rockovej“ scéne na Slovensku?

Na Slovensku je niekoľko vynikajúcich kapiel, ktoré sa nám páčia a ktoré majú naše uznanie a podporu. Na jednej strane je problém v priestore, ktorý sa našim kapelám poskytuje, či už ide o ich podporu, organizáciu vystúpení alebo hranosť a prezentáciu v médiách. To je pohľad z jednej strany. Na druhej strane by každá kapela mala byť k sebe trochu sebakritická a zamyslieť sa nad tým, prečo je tomu tak. Keď príde kvalita, príde aj priestor, pokiaľ kvalita neexistuje, priestor sa vzďaľuje. Tým nechcem nikoho odsudzovať, je to len môj názor.

14.Má začínajúca kapela šancu preraziť, bez toho aby stratila tvár?

Myslím si, že nie je nevyhnutné, aby začínajúca kapela strácala tvár k tomu, aby prerazila. Každý si je strojcom svojho šťastia a je len na každom z nás, a teda aj na začínajúcich kapelách, ako k tomu pristúpiť. My sa ale snažíme ísť vlastnou cestou...

15.Kde vás najbližšie uvidíme?

V súčasnosti sa venujeme najmä príprave nových skladieb, nakoľko pred letom opäť plánujeme navštíviť štúdio a potešiť ľudí ďalšou novinkou. K tomu ešte Miriho čakajú maturity a Ondriho štátnice, takže do júna sme zvolili voľnejší režim a od koncertov upustili. Už teraz sa však veľmi tešíme na festivalové leto, počas ktorého nás budete môcť vidieť a najmä počuť na niekoľkých festivaloch.

 

5. zákerných otázok

1. Na koho počas koncertu najviac letia ženy ?

Počas koncertu neviem, po koncerte je však kapelným alfasamcom Miri : ).

2. Kto chodí vždy neskoro?

Nevedieme o tom presné záznamy, ale štatisticky mi to vychádza na Majkyho : ).

3. Kto je najväčší pedant?

Podľa toho v čom, ale môžem povedať, že Ondri a ja v tomto vedieme : ).

4. Najväčší trapas počas vystúpenia?

Zatiaľ sa nám trapasy našťastie vyhýbajú (musím si zaklopať). Spomínam si, že v úplných začiatkoch sme sa počas vystúpenia zamotali v jednej pesničke a dohrali sme ju spôsobom, že nedohrali, tak som to trochu odľahčil čarovným spojením: „Miscuzi“ :). Na tom istom vystúpení sa stal ešte jeden trapas, mne. Počas koncertov používame „stolíky“, ktoré umiestňujeme pred odposluchmi. Na jeden z nich som tak schuti vyskočil, ale keďže pódium sa dosť šmýkalo, tak som si pekne ňom zasurfoval a takmer skončil na zemi :).

5. Komu najviac smrdia nohy? :D

V tomto sa predbiehajú Miri a Majky, vždy je to však o malý smrádek veľmi tesné :).

 

Kapela NA DOSAH a ich singel „Nechcem viac“ : 

www.youtube.com/watch?v=yc3wWWxC_6Q

a ďalší singel „V tieni môjho ja“: 

www.youtube.com/watch?v=SudT6tj2dwM

 
KAPELU PODPORÍŠ NA : 

www.facebook.co m/NaDosah

www.bandzone.cz/nadosah

www.youtube.com/user/NaDosahTV

 
EAST ROCK UNITY 25.4.2015